2013 PJW Area II

2013 Area II Qualifiers 13 and 14        
Weight First Name Last Name Team Section PrevPlace
77 Jacob Pammer State College 1 1
77 Conner Patterson State College 1 2
77 Huntur Campbell Cambria Heights 2 1
77 Joshua Bozel Mount Union 2 2
77 Riley Holsinger Richland 3 1
77 No Entry No Entry 3 2
77 Aaron Browell Bedford 4 1
77 No Entry No Entry 4 2
82 No Entry No Entry 1 1
82 No Entry No Entry 1 2
82 Bryce Campbell Cambria Heights 2 1
82 No Entry No Entry 2 2
82 No Entry No Entry 3 1
82 No Entry No Entry 3 2
82 Zachary Clark Bedford 4 1
82 No Entry No Entry 4 2
87 Seth Andrus Keystone Central 1 1
87 Darren Yearick Penns Valley 1 2
87 Cole Manley Altoona 2 1
87 Trevor Bonsell Altoona 2 2
87 Brock Talko Penn Cambria 3 1
87 Derrick Christie Ferndale 3 2
87 Dylan Williams Chestnut Ridge 4 1
87 Nathan Earnest Central 4 2
92 Geo Barzona Keystone Central 1 1
92 Garrett Rigg Bald Eagle Area 1 2
92 Hunter Hileman Altoona 2 1
92 Haden Boutiller Altoona 2 2
92 No Entry No Entry 3 1
92 No Entry No Entry 3 2
92 Scotty Miller Chestnut Ridge 4 1
92 Riley Steinbach Bedford 4 2
97 Adam Stover State College 1 1
97 No Entry No Entry 1 2
97 Matthew Johnson Philipsburg Osceola 2 1
97 Dylan Hamilton Moshannon Valley 2 2
97 Max Murin Central Cambria 3 1
97 Clayton Dorian Westmont Hilltop 3 2
97 Oaklee Brode Tussey Mountain 4 1
97 Zachary Reed Everett 4 2
102 Greg Wert Mifflin County 1 1
102 Clayton Giedroc Bald Eagle Area 1 2
102 Liam Bennett Moshannon Valley 2 1
102 Evan Fortney Mount Union 2 2
102 Logan Shaffer Portage 3 1
102 Jarred Stoy Penn Cambria 3 2
102 Brock Biddle Central 4 1
102 Jakod Dodson Claysburg 4 2
107 Trent Hidlay Mifflin County 1 1
107 Jared Hurd Penns Valley 1 2
107 Sage Dixon Tyrone 2 1
107 Thomas Kovach Glendale 2 2
107 Ian Ostrowski Central Cambria 3 1
107 Justin Rowe Johnstown 3 2
107 Dalton Klotz Everett 4 1
107 Cam Sherlock Northern Bedford 4 2
112 Brock Port Bellefonte 1 1
112 Tyler Lucas Bellefonte 1 2
112 Nicholas Krupa Moshannon Valley 2 1
112 Scott Beers Moshannon Valley 2 2
112 JJ Jones Central Cambria 3 1
112 Caleb Lutz Portage 3 2
112 Blake Dunlap Chestnut Ridge 4 1
112 Grant Browell Bedford 4 2
117 Curt Decker Penns Valley 1 1
117 Ian Barr State College 1 2
117 Tyler Scott Huntingdon 2 1
117 Parker McClellan Altoona 2 2
117 Zach Stevens Penn Cambria 3 1
117 Brady Ratosky Portage 3 2
117 Ethan Kennedy Central 4 1
117 Dalton Long Hollidaysburg 4 2
124 Chase Gardner Bellefonte 1 1
124 Colton Weaver Keystone Central 1 2
124 Seth Baney Huntingdon 2 1
124 Devin Thomas Moshannon Valley 2 2
124 Matthew Oppy Johnstown 3 1
124 Dylan Plummer Portage 3 2
124 Carter Replogle Northern Bedford 4 1
124 Mahlon Akers Everett 4 2
132 Jared Heister Juniata 1 1
132 Fletcher Hart Juniata 1 2
132 Larry Brown Moshannon Valley 2 1
132 Dakota Weitoish Philipsburg Osceola 2 2
132 Austin Farabaugh Penn Cambria 3 1
132 Daniel Verhovsek Richland 3 2
132 Ridge Hershberger Northern Bedford 4 1
132 Shayne Brumbaugh Tussey Mountain 4 2
140 Quentin Milliken Mifflin County 1 1
140 Will Roeshot State College 1 2
140 Jonathan Wagner Huntingdon 2 1
140 Biggie Gill Cambria Heights 2 2
140 Anthony Walters Johnstown 3 1
140 Caleb Bracken United 3 2
140 Austin Heck Northern Bedford 4 1
140 James Dunmore Claysburg 4 2
147 Dillon Kephart Bellefonte 1 1
147 Jason Apple Juniata 1 2
147 Jacob Oliver Huntingdon 2 1
147 Jared Smith Juniata Valley 2 2
147 Jacob Driskel Penn Cambria 3 1
147 Caliber Castel Central Cambria 3 2
147 Wesley Graham Everett 4 1
147 Lee Moskey Hyndman 4 2
157 Dakota Bair Bellefonte 1 1
157 Greg Stahl Keystone Central 1 2
157 Jake Wike Altoona 2 1
157 Matthew Yeckley Glendale 2 2
157 Andy Pinkas Forest Hills 3 1
157 Mariah Harris Indiana 3 2
157 Lucas Kolinchak Northern Bedford 4 1
157 Daniel Brett Bedford 4 2
167 Hunter Weaver Keystone Central 1 1
167 No Entry No Entry 1 2
167 Christian Snyder Philipsburg Osceola 2 1
167 Bailey Davis Altoona 2 2
167 Josiah Jones Westmont Hilltop 3 1
167 Noah Sleasman Indiana 3 2
167 Mason Guyer Northern Bedford 4 1
167 Matt Kline Bedford 4 2
187 Chase Myers Bald Eagle Area 1 1
187 No Entry No Entry 1 2
187 Richard Reader Tyrone 2 1
187 Brandon Simmers Glendale 2 2
187 James Nevins Forest Hills 3 1
187 Joe Colledge Central Cambria 3 2
187 Hunter Reyan Northern Bedford 4 1
187 Brayden Crawley Bedford 4 2
212 Richard Thompson Keystone Central 1 1
212 Nathan Foltz Juniata 1 2
212 Cory Roach Philipsburg Osceola 2 1
212 Bryce Denny Altoona 2 2
212 No Entry No Entry 3 1
212 No Entry No Entry 3 2
212 Damien Bidinger Hyndman 4 1
212 No Entry No Entry 4 2
252 Drew Linnes State College 1 1
252 Mason Winner Keystone Central 1 2
252 Alexander Albright Cambria Heights 2 1
252 Robert Cramer Moshannon Valley 2 2
252 No Entry No Entry 3 1
252 No Entry No Entry 3 2
252 Hunter Gill Hollidaysburg 4 1
252 Brandon Greise Hyndman 4 2

 

 

 

 

2013 Area II Qualifiers

 

 

 

 

11 and 12

 PJW Area II

11 and 12 Results

     
Weight First Name Last Name Team Section PrevPlace
65 Christian Fisher Mifflin County 1 1
65 Brian St John Keystone Central 1 2
65 Nathan Bonsell Altoona 2 1
65 Hunter Rhone Huntingdon 2 2
65 Grant Lumley Richland 3 1
65 Michael Noon Forest Hills 3 2
65 Dylan Appleman Central 4 1
65 Camden Leach Central 4 2
70 Cole Stewart Bellefonte 1 1
70 Josh Bloom Bald Eagle Area 1 2
70 Corey McClellan Altoona 2 1
70 Jason Franchock Philipsburg Osceola 2 2
70 Zane Blackburn Westmont Hilltop 3 1
70 Chase Cunningham Indiana 3 2
70 Carrett Cornell Everett 4 1
70 Ian Sherlock Northern Bedford 4 2
75 Jocob Powers State College 1 1
75 Clayton Wolfgang Mifflin County 1 2
75 Trevin Hampton Philipsburg Osceola 2 1
75 Derrick Noonan Bellwood 2 2
75 Bryron Daubert Forest Hills 3 1
75 Brock Moore Johnstown 3 2
75 Seth Harbaugh Chestnut Ridge 4 1
75 Cameron Ulery Central 4 2
80 Gage McClenahan Bald Eagle Area 1 1
80 Caleb Dowling Juniata 1 2
80 Alex Richner Moshannon Valley 2 1
80 Jalen Kovac Glendale 2 2
80 Conner Polacek Westmont Hilltop 3 1
80 Ryne Talko Penn Cambria 3 2
80 Brady Villa Tussey Mountain 4 1
80 Laim Flaherty Everett 4 2
85 Logan Long Central Mountain 1 1
85 Tyler Wileman Juniata 1 2
85 Seth Link Cambria Heights 2 1
85 Dalton Gondek Glendale 2 2
85 AJ Ryan Indiana 3 1
85 Nathan Shaffer Portage 3 2
85 Kaden Cassidy Bedford 4 1
85 Macen Aken Everett 4 2
90 Isaac Myers State College 1 1
90 Tanner Weiand Juniata 1 2
90 Kobe Harr Altoona 2 1
90 Isaac Krause Glendale 2 2
90 Ethan Kelly Johnstown 3 1
90 Caleb White Indiana 3 2
90 Jared McGill Chestnut Ridge 4 1
90 Nathan Swartz Hollidaysburg 4 2
95 Carter Felker Penns Valley 1 1
95 Seth McMahon State College 1 2
95 Landon McDonald Philipsburg Osceola 2 1
95 Warren Shope Huntingdon 2 2
95 Cole Sossong Portage 3 1
95 Austin Washic Central Cambria 3 2
95 Justin McCoy Chestnut Ridge 4 1
95 Braeden Swab Central 4 2
100 Connor McDonough State College 1 1
100 Max Wortman Bellefonte 1 2
100 Andrew Todaro Mount Union 2 1
100 Jonathon Dale Moshannon Valley 2 2
100 Chase Proudfit Penn Cambria 3 1
100 Devin Yakicic Forest Hills 3 2
100 Matthew Emerick Hyndman 4 1
100 Chance Dull Bedford 4 2
105 Seth Koleno Bald Eagle Area 1 1
105 Cole Urbas State College 1 2
105 Maxwell Demko Moshannon Valley 2 1
105 Hunter Stoudnour Altoona 2 2
105 Kody Clifford Forest Hills 3 1
105 Kayleb Bryant Penn Cambria 3 2
105 Levi Hobson Chestnut Ridge 4 1
105 Shane Clark Everett 4 2
115 Jacob Krepps Mifflin County 1 1
115 No Entry No Entry 1 2
115 Garret Vereshack Glendale 2 1
115 Aric Reader Tyrone 2 2
115 Carnell Andrews Johnstown 3 1
115 David McElravy Indiana 3 2
115 Jesse Ringler Hyndman 4 1
115 Logan Marko Central 4 2
125 Dylan Bisel Bald Eagle Area 1 1
125 No Entry No Entry 1 2
125 Caleb Morgan Mount Union 2 1
125 Ian Klinger Philipsburg Osceola 2 2
125 Logan Bowser Richland 3 1
125 Mason Rodgers Forest Hills 3 2
125 Brodie Harbaugh Chestnut Ridge 4 1
125 Shane McGraw Claysburg 4 2
135 Drayson Sullivan Mifflin County 1 1
135 Anthony Fultz Mifflin County 1 2
135 Brandon Anderson Philipsburg Osceola 2 1
135 No Entry No Entry 2 2
135 Mikail Bajwa Indiana 3 1
135 Marc McCullough United 3 2
135 Cole Lingenfelter Bedford 4 1
135 Garrett Zeigler Claysburg 4 2
145 Tanner Weaver Keystone Central 1 1
145 Leo Bomboy Bald Eagle Area 1 2
145 Brendan Newberry Altoona 2 1
145 Cory Johnston Glendale 2 2
145 Alex Donahue Indiana 3 1
145 Zeke Fox Portage 3 2
145 Mason McCready Hollidaysburg 4 1
145 Kyle Guyer Northern Bedford 4 2
160 Bradley Crestani Bald Eagle Area 1 1
160 Matthew Fye Bald Eagle Area 1 2
160 Nathaniel Simmers Glendale 2 1
160 Brandon Kephart Philipsburg Osceola 2 2
160 Austin Barber Johnstown 3 1
160 Nathan Martin Central Cambria 3 2
160 Joshua Zembower Claysburg 4 1
160 Jay Ebersole Northern Bedford 4 2
200 No Entry No Entry 1 1
200 No Entry No Entry 1 2
200 Caden Nagle Bellwood 2 1
200 Cash Sprankle Tryone 2 2
200 Bradley McCurdy Indiana 3 1
200 Brent Johnson Indiana 3 2
200 No Entry No Entry 4 1
200 No Entry No Entry 4 2
2013 Area II Qualifiers 9 and 10        
Weight First Name Last Name Team Section PrevPlace
55 Nic Allison Mifflin County 1 1
55 Derek Keen Central Mountain 1 2
55 Luke Hileman Altoona 2 1
55 Jonathan Albright Philipsburg Osceola 2 2
55 Tanner Trusik Portage 3 1
55 No Entry No Entry 3 2
55 Ross Dull Chestnut Ridge 4 1
55 Kai Burkett Chestnut Ridge 4 2
60 Lane Aikey Bellefonte 1 1
60 Gabe Millward Bald Eagle Area 1 2
60 Brock McMillen Glendale 2 1
60 Kevin Morehouse Mount Union 2 2
60 Easton Toth Forest Hills 3 1
60 Ryan Horner Forest Hills 3 2
60 Jacob Dawson Hyndman 4 1
60 Riley Hoenstine Central 4 2
65 Zack Witmer Bellefonte 1 1
65 Cooper Gilham Bellefonte 1 2
65 Garret Misiura Glendale 2 1
65 Chase Chapman Philipsburg Osceola 2 2
65 Noah Teeter Forest Hills 3 1
65 Jackson Arrington Forest Hills 3 2
65 Trevor Weyandt Chestnut Ridge 4 1
65 Luke Moore Hyndman 4 2
70 Clayton Leidy State College 1 1
70 Garrett Burns Bald Eagle Area 1 2
70 Loegen Smeal Glendale 2 1
70 Noah Sprankle Tyrone 2 2
70 Corey Sossong Portage 3 1
70 Noah Korenoski Ferndale 3 2
70 Daniel Moore Hyndman 4 1
70 Colton Bollman Chestnut Ridge 4 2
75 Trey Shoemaker Mifflin County 1 1
75 Kyler Everly Mifflin County 1 2
75 Hunter Weitoish Philipsburg Osceola 2 1
75 Tristan Rutter Glendale 2 2
75 Kasir Malcolm Johnstown 3 1
75 Amir Ortega Andrews 3 2
75 Gryphon Callihan Chestnut Ridge 4 1
75 Garidan Bridenbaugh Hollidaysburg 4 2
80 Ethan Richner Bellefonte 1 1
80 Brycen Hassinger Mifflin County 1 2
80 Ian Eckenrode Cambria Heights 2 1
80 Kaden Fiquero Altoona 2 2
80 Damoni Roebuck Johnstown 3 1
80 Bradley Petras Indiana 3 2
80 Cade Keithley Claysburg 4 1
80 Kenny Myers Hyndman 4 2
85 Trey Kibe Mifflin County 1 1
85 Malachi DuVall Penns Valley 1 2
85 Colin Allmond Altoona 2 1
85 Cole Hoover Philipsburg Osceola 2 2
85 Hudson Holbay Westmont Hilltop 3 1
85 Hunter Holbay Westmont Hilltop 3 2
85 Mercury Swaim Bedford 4 1
85 Baltzer Bollman Chestnut Ridge 4 2
90 Lance Urbas State College 1 1
90 Keegan Ruthrock Bellefonte 1 2
90 Alex Taylor Bellwood 2 1
90 No Entry No Entry 2 2
90 Kole Lichtenfels United 3 1
90 Jon Wolford Portage 3 2
90 Logan Graham Everett 4 1
90 Quinton Spade Everett 4 2
95 Ethan Rossman Bellefonte 1 1
95 Alec Dorman Penns Valley 1 2
95 Kaden Greene Tyrone 2 1
95 No Entry No Entry 2 2
95 Ethan Marcozzi Indiana 3 1
95 Jacob Sabol Richland 3 2
95 Ashton Dull Bedford 4 1
95 Garrett Merkel Hyndman 4 2
105 Gage Stufliff Keystone Central 1 1
105 Julian Emel Bellefonte 1 2
105 Seth Dudurich Glendale 2 1
105 Nathaniel Jennings Bellwood 2 2
105 Quenteen Robinson Johnstown 3 1
105 Corey Jones Central Cambria 3 2
105 Cooper Lingenfelter Bedford 4 1
105 Colby Imler Northern Bedford 4 2
120 David Close Bald Eagle Area 1 1
120 Rylan Bailey Mifflin County 1 2
120 Cameron Fyock Glendale 2 1
120 Hayden Querry Altoona 2 2
120 Tanner Dluhos Westmont Hilltop 3 1
120 Tanner Smith Indiana 3 2
120 Kaleb Lolas Chestnut Ridge 4 1
120 No Entry No Entry 4 2
150 No Entry No Entry 1 1
150 No Entry No Entry 1 2
150 Logan Keith Glendale 2 1
150 Trevor Manley Altoona 2 2
150 Wade Knipple Johnstown 3 1
150 Gavin Prebish Indiana 3 2
150 Matthew Watkins Tussey Moutain 4 1
150 No Entry No Entry 4 2
2013 Area II Qualifiers 8 and Under        
Weight First Name Last Name Team Section PrevPlace
45 Kamden Everly Mifflin County 1 1
45 No Entry No Entry 1 2
45 Nick Zabinski Glendale 2 1
45 Mason Beatty Mount Union 2 2
45 Brevin Michuk Forest Hills 3 1
45 Hunter Forcellini Central Cambria 3 2
45 Tyler Biesinger Central 4 1
45 Kross Cassidy Bedford 4 2
50 Hunter Johnson Mifflin County 1 1
50 Dalton Perry Central Mountain 1 2
50 George Boutiller Altoona 2 1
50 George Campbell Glendale 2 2
50 Dylan Dishong United 3 1
50 Ashton Younkin Central Cambria 3 2
50 Reyan Imler Northern Bedford 4 1
50 Macyn Klotz Everett 4 2
55 Gino Serafini Keystone Central 1 1
55 Adian O'Shea Bellefonte 1 2
55 Tyson Reid Altoona 2 1
55 Nick Coudriet Philipsburg Osceola 2 2
55 Kai Shultz Indiana 3 1
55 Caden McCully United 3 2
55 Calan Bollman Chestnut Ridge 4 1
55 Broxon Dean Central 4 2
60 Braylen Corter Keystone Central 1 1
60 Ethan Koleno Bald Eage Area 1 2
60 Suds Dubler Glendale 2 1
60 Dylan Fyock Glendale 2 2
60 Cole Plummer Forest Hills 3 1
60 Sean Wilks Westmont Hilltop 3 2
60 Trevor Husick Tussey Mountain 4 1
60 Elon Snider Northern Bedford 4 2
65 Tucker Crum Siglerville 1 1
65 Heath Basalla Bald Eage Area 1 2
65 Ashton Sipes Tyrone 2 1
65 Landon Smeal Glendale 2 2
65 Tye Templeton Forest Hills 3 1
65 Zach Grove Penn Cambria 3 2
65 Noah Bunbasi Hyndman 4 1
65 Jack Moyer Chestnut Ridge 4 2
70 Noah Foltz Bald Eage Area 1 1
70 Jude Swisher State College 1 2
70 Ethan Cavalet Glendale 2 1
70 Troy Misiura Glendale 2 2
70 Zackery Moore Johnstown 3 1
70 Kyle Reese Penn Cambria 3 2
70 Sidric Grove Everett 4 1
70 Andrew McMonagle Central 4 2
80 Anson Wagner Mifflin County 1 1
80 No Entry No Entry 1 2
80 Luke Sipes Altoona 2 1
80 Jacob Becker Altoona 2 2
80 Dominic Maldet Richland 3 1
80 Ryan Shaw Forest Hills 3 2
80 Brooks Snider Northern Bedford 4 1
80 Ethan Eicher Central 4 2
110 Hayden Treaster Juniata 1 1
110 Kyle Stahl Keystone Central 1 2
110 Britton Spangle Glendale 2 1
110 Bruce Kougher Glendale 2 2
110 Reece Werner Central Cambria 3 1
110 Kirk Bearjar Unknown 3 2
110 Ceaton Hale Bedford 4 1
110 Kylar Claycomb Bedford 4 2

pjwmoto1

2013 PENNSYLVANIA JUNIOR WRESTLING CHAMPIONSHIPS
Earn the Title “PENNSYLVANIA STATE CHAMPION
 www.pajw.org

Download Printable Application as a PDF

Thank you to all for another successful  PJW Area II Tournament

Good Luck at States.  Bring home the Gold.. Area II

2013 PJW State Championship Brackets

2013 PJW State Qualifiers

PJW State Tournament Schedule

Results
8 and Under
9 and 10
11 and 12
13 and 14

2013 PJW Area II Champs

13-14

2013AreaII 13-14

11 and 12

2013AreaII 11-12

9 and 10

2013AreaII 9-10

8 and Under

2013AreaII 8U

2013 PJW Area II Section Tournament Information

Area II Section I Sunday, February 24th at Bald Eagle Area High School  Area II Section I More Information

Area II Section II Sunday, February 24th at Philipsburg-Osceola High School  Area II Section II More Information

Area II Section III Saturday, February 23rd at Indiana High School  Area II Section III More Information

Area II Section IV Monday, February 25th and Tuesday, February 26th at Bedford High School  Area II Section IV More Information