2012 PJW Area II

2012 Area II Champs

8 and Under

9 and 10

11 and 12

13 and 14

2012 Area II Section I Results

8 & Under:
45 - Nic Allison, Mifflin Co.;  Hunter Johnson, Mifflin Co.
50 - Derek Keen, Keystone Central;  Taylor Weaver, Keystone Cental
55 - Gabe Millward, BEA;  Ethan Koleno, BEA
60 - Jalen Emel, Bellefonte;  Drake Holderman, BEA
65 - Kyle Everly, Mifflin Co.;  Noah Foltz, BEA
70 - Dristen Wolfe, Penns Valley;  Brady Proctor, BEA
80 - Matthew Lingenfelter, State College;  Levi Hartzler, Mifflin Co.
110 - Rylan Bailey, Mifflin Co.;  Jacob Condo, Mifflin Co.
9 & 10:
55 - Lane Aikey, Bellefonte;  Baylor Shunk, Penns Valley
60 - Zack Witmer, Bellefonte;  Clayton Leidy, State College
65 - Trae Bauman, Bellefonte;  Christian Fisher, Mifflin Co.
70 - Gage McClenahan, BEA;  Ethan Richner, Bellefonte
75 - Ryan Smith, Bellefonte;  Drew Koleno, BEA
80 - Caleb Dowling, Juniata;  Lance Urbas, State College
85 - Tanner Weiland, Juniata;  Trey Kibe Mifflin Co.
90 - Seth McMahon, State College;  Evan King, Mifflin Co.
95 - Connor McDonnough, State College;  Caleb Burns, BEA
105 - Blaine Davis, Mifflin Co.;  Nick Webb, BEA
120 - David Close, BEA;  Parker Noss, Juniata
150 - No Entries
11 & 12:
65 - Cole Stewart, Bellefonte
70 - Jacob Powers, State College;  Aleck Nyman, BEA
75 - Sam Horner, Bellefonte;  Tyler Wileman, Juniata
80 - Garrett Rigg, BEA;  Seth Andrus, Central Mountain
85 - Gregg Wert, Mifflin Co.;  Logan Long, Central Mountain
90 - Seth Koleno, BEA;  Garrett Barnhart, BEA
95 - Logan Wise, Mifflin Co.;  Cole Urbas, State College
100 - Trent Hidlay, Mifflin Co.;  Ian Barr, State College
105 - Dakota Parson, Bellefonte;  Payne McCartney, Bellefonte
115 - Garrett Proctor, BEA;  Jared Heister, Mifflin Co.
125 - Drayson Sullivan, Mifflin Co.;  Tanner Weaver, Keystone Central
135 - Quentin Milliken, Mifflin Co.;  Leo Bomboy, BEA
145 - Hunter Hockenberry, BEA;  Matt Fye; BEA
160 - Chase Meyers, BEA;  Garrett Gabel, East Juniata
200 - Nathan Foltz, Juniata;  Caleb Roberts, BEA
13 & 14:
77 -  No Entries
82 - No Entries
87 - Noah Myers, Mifflin Co.;  Michael Kachik, BEA
92 - Brock Port, Bellefonte;  Kevin Bloom, BEA
97 - Cobey Bainey, BEA;  Kyle Smith, Mifflin Co.
102 - Hayden Hidlay, Mifflin Co;  Aaron Witherite, Bellefonte
107 - Isaac Underhill, Mifflin Co.;  Curt Decker, Penns Valley
112 - Noah Stewart, Mifflin Co.;  Chase Gardner, Bellefonte
117 - Anthony Myers, State College
124 - Jacob Confer, Penns Valley;  Samuel Watkins, Central Mountain
132 - Will Roeshot, State College;  Luke McClure, Penns Valley
140 - Demetri Probst, Central Mountain;  Dillon Kephart, Bellefonte
147 - Trey Hartsock, Mifflin Co.;  Colton Comly, BEA
157 - Corey Hazel, Penns Valley;  Corey Dreibelbis, State College
167 - Mitchell Taylor, BEA;  Keith Corson, Mifflin Co.
187 - Michael Rogers, Penns Valley;  Brice Christine, Mifflin Co.
212 - Bryce Hanley, Central Mountain;  Logan Johnson, Penns Valley
252 - Joshua Fye, BEA

 

2012 Area II Section II Results

Section 2 Results:
8 & Under
45 lbs  -  Tyson Reid, Altoona;  Zachary Becker, Cambria Heights
50 lbs  -  Luke Hileman, Altoona;  Ian Crouch, Williamsburg
55 lbs  -  Garret Misiura, Glendale;  Aston Sipes, Tyrone
60 lbs  -  Suds Dubler, Glendale;  David Meersand, PO
65 lbs  -  Matthew Davis, Cambria Heights
70 lbs  -  Hunter Weitoish, PO;  Ian Eckenrode, Cambria Heights
80 lbs  -  Kaleb Stamm, PO;  Nathan Gustkey, PO
110 lbs - Trevor Manley, Altoona;  Matthew McMullen, Altoona
9 & 10
55 lbs  -  Adam Aposhian, Bellwood - Antis;  Jonathan Albright, PO
60 lbs  -  Brock McMillen, Glendale;  Damion Finnegan, Altoona
65 lbs  -  Trevin Hampton, PO;  Tristan Rutter, Glendale
70 lbs  -  Alex Richner, MoValley;  Gage Ansman, Bellwood - Antis
75 lbs  -  Seth Link, Cambria Heights;  Tyler Kirkpatrick, Cambria Heights
80 lbs  -  Kobe Harr, Altoona;  Isaac Krause, Glendale
85 lbs  -  No Entries
90 lbs  -  Avery Farabaugh, Cambria Heights
95 lbs  -  Tanner Wyland, Bellwood - Antis;  Seth Dudurich, Glendale
105 lbs - Jakob Ryan, Mount Union;  Andrew McMullen, Altoona
120 lbs - Cory Johnston, Glendale
150 lbs - Nathaniel Simmers, Glendale
11 & 12
65 lbs  -  Corey McClellan, Altoona;  Nathan Bonsell, Altoona
70 lbs  -  Josh Boozel, Mount Union;  Justin Seymour, Cambria Heights
75 lbs  -  Hunter Campbell, Cambria Heights;  Bryce Campbell, Cambria Heights
80 lbs  -  Matt Johnson, PO;  Bryton Stidfole, Mount Union
85 lbs  -  Jon Dale, Mo Valley;  Derrick Harris, Tyrone
90 lbs  -  Sage Dixon, Tyrone;  Kyle Taylor, PO
95 lbs  -  Tyler Scott, Huntingdon; Hunter Stoudnour, Altoona
100 lbs - Seth Baney, Huntingdon;  Parker McClellan, Altoona
105 lbs - Levi Hughes, PO;  Joseph Bailey, Huntingdon
115 lbs - Ben Yahner, Cambria Heights;;  Caleb Kitko, Mo Valley
125 lbs - Larry Brown, Mo Valley;  Jared Smith, Juniata Valley
135 lbs - No Entries
145 lbs - No Entries
160 lbs - No Entries
200 lbs - Bryce Denny, Altoona;  Jermaine Grier, Altoona
13 & 14
77 lbs  -  Hunter Hileman, Altoona;  Dylan Hamilton, Mo Valley
82 lbs  -  Cole Manley, Altoona
87 lbs  -  Bryce Bennett, PO;  Jeffrey Bryan, Altoona
92 lbs  -  Joshua Servallo, Altoona;  Tommy Kovach, Glendale
97 lbs  -  Collin Glorioso, Huntingdon;  Michael Stumpf, Altoona
102 lbs - Kyle Krepps, Glendale
107 lbs - Hunter Blair, Mount Union;  Hunter Kern, Juniata Valley
112 lbs - Brent Troutman, Juniata Valley'  Bradon Hughes, Glendale
117 lbs - Ryan Thomas, Mo Valley;  Dakota Weitoish, PO
124 lbs - Jonathan Wagner, Huntingdon;  Scott Yarger, PO
132 lbs - Jacob Oliver, Huntingdon;  Biggie Gill, Cambria Heights
140 lbs - Levi Niebauer, Cambria Heights;  Nicholas Patrick, PO
147 lbs - Tyler Kessler, Altoona
157 lbs - Austin Low, Mount Union
167 lbs - Trenton Kephart, Altoona
187 lbs - No Entries
212 lbs - Mason Hockenberry, Mount Union;  Dakota Walk, Tyrone
252 lbs - Raymond Carlheim, Glendale;  Kody Ness, Glendale

 

2012 Area II Section III Results

8 & Under:
45 - Ashton Younkin, Central Cambria;  Dylan Dishon, United
50 - Cole Plummer, Forest Hills;  Brock Petras, Indiana
55 - Easton Toth, Forest Hills;  Jackson Arrington, Forest Hills
60 - CJ Waterhouse, Central Cambria;  Zach Moore, Greater Johnstown
65 - Dominic Maldet, Richland;  Ryan Weyandt, Forest Hills
70 - Amir Ortega Andrews, Greater Johnstown;  Kirk Bearjar, Forest Hills
80 - Damoni Roebuck, Greater Johnstown;  Jon Wolford, Portage
110 - Aiden Marshall, Richland;  Tanner Dluhos, Westmont Hilltop
9 & 10:
55 - Joshua Lawson, Westmont Hilltop;  Caleb Nelson, Central Cambria
60 - Zane Blackburn, Westmont Hilltop;  Allen Mangus, Richland
65 - Zach Brandis, Central Cambria;  Corey Sossong, Portage
70 - Conner Polacek, Westmont Hilltop;  Brock Moore, Greater Johnstown
75 - Hudson Holbay, Westmont Hilltop;  AJ Ryan, Indiana
80 - Kole Lichtenfels, United;  Austin Washic, Central Cambria
85 - Chase Proudfit, Central Cambria;  Ethan Marcozzi, Indiana
90 - Quenteen Robinson, Jr., Greater Johnstown;  Logan Boyd, Ferndale
95 - Mason Muto, Westmont Hilltop;  Corey Jones, Central Cambria
105 - David McElravy, Indiana;  Derek Brown, Penn Cambria
120 - Marc McCullough, United;  Joe McCracken, Indiana
150 - Samuel Barber, Greater Johnstown
11 & 12:
65 - Sebastian Kekich, Greater Johnstown;  Jacob Toth, Westmont Hilltop
70 - Byron Daubert, Forest Hills;  Riley Holsinger, Richland
75 - Derrick Christie, Ferndale;  Ryne Talko, Penn Cambria
80 - Clayton Dorian, Westmont Hilltop;  Brock Talko, Penn Cambria
85 - Max Murin, Central Cambria;  Luke Plummer, Forest Hills
90 - Cole Sossong, Portage;  Jarred Stoy, Penn Cambria
95 -Carnell Andrews, Greater Johnstown;  JJ Jones, Central Cambria
100 - Jakob Leventry;  Gavin Link, Penn Cambria
105 - Carlton Haselrig, Greater Johnstown;  Rocco Fanella, Indiana
115 - Terrell Williams, Greater Johnstown;  Anthony Walters, Greater Johnstown
125 - Alex Donahue, Indiana;  Zeke Fox, Portage
135 - Josiah Jones, Westmont Hilltop;  Reed Harkleroad, Indiana
145 - Noah Sleasman, Indiana,  Shamar Jones, Greater Johnstown
160 - Ethan Dabbs, Richland;  Jacob Turgeon, United
200 - No Entries
13 & 14:
77 - Nolan Link, Penn Cambria
82 - Coleman Long, Central Cambria
87 - No Entries
92 - Ian Ostrowski, Central Cambria;  Justin Rowe, Greater Johnstown
97 - Noah Schwartz, Indiana;  Shae Wright, Northern Cambria
102 - Tristan Law, Forest Hills;  Tyler Bodenschatz, Richland
107 - Benjamin Turner, Indiana;  Jake Keiper, Forest Hills
112 - Exree Lowe, Greater Johnstown;  Stephen Rouser, Richland
117 - Thomas Opdenhoff, Central Cambria;  Daniel Yost, Westmont Hilltop
124 - Blaine Harteis, Forest Hills;  Grant Ingalls, United
132 - Jacob Driskel, Penn Cambria;  Bob Bell, Indiana
140 - Caleb Kephart, Portage;  Travis Templeton, Forest Hills
147 - Andy Pinkas, Forest Hills;  Josh Gould, Forest Hills
157 - Ian Shugars, Forest Hills;  Anthony Michaels, United
167 - Hunter Cober, Richland;  Benjamin Strong, Indiana
187 - Alexander Nicoletti, Richland
212 - Andrew Deiman, United;  Killian Snopko, Richland
252 - No Entries

 

2012 Area II Section IV

Area II Section IV Results
8 & Under
45  1. Jacob Emerick, Hyndman                       2. Macyn Klotz, Everett
50  1. Ross Dull, Chestnut Ridge                       2.Broxon Dean, Central
55. 1. Calan Bollman, Chestnut Ridge   2. Noah Bunbasi, Hyndman
60. 1. Malex Ackers, Everett                            2. Trevor Weyant, Chestnut Ridge
65  1. Daniel Moore, Hyndman             2. Brooks Snider, Northern Bedford
70. 1. Mercury Swaim, Bedford                       2. Mathew Batzel, Bedford
80. 1. Logan Graham, Chestnut Ridge   2. Cotton Bollman, Chestnout Ridge
110 1. Mathews Watkins, Tussey Mountain      2. Cooper Lingenfelter, Bedford
9-10
55 1. Kai Burkett, Chestnut Ridge                    2. Jacob Dawson, Hyndman
60 1. Dylan Appleman, Central             2. Camden Leach, Central
65 1. Gryphan Callihan, Chestnut Ridge            2. Ian Sherlock, Northern Bedford
70 1. Cade Keithly, Claysburg              2, Jacob Harris, Chestnut Ridge
75. 1. Garrett Cornell, Everett                           2. Brayden Koontz, Bedford
80 1. Matthew Emerick, Hyndman                    2. Quinton Spade, Everett
85 1. Thomas Albright, Chesnut Ridge  2. Ashton Dull, Bedford
90 1. Alex Fouse, Northern Bedford
95 1. Garrett Merkel, Hyndman
105 1. Shane McGraw, Claysburg                    2. Austin Mowery, Northern Bedford
120 1. Jaren Dick, Hollidaysburg                      2. Nathan Stiffler, Everett
150 1. Garrett Zeigler, Claysburg
11-12
65 1. Evan Brennan, Everett                            
70 1. Zachary Clark, Everett                             2. Cameron Ulrey, Central
75 1. Kaden Cassidy, Bedford             2. Brian Dawson, Hyndman
80 1. Jared McGill, Chestnut Ridge                   2. Dylan Williams, Chestnut Ridge
85 1. Levi Hobson, Chestnut Ridge                   2. Macen Ackers, Everett        
90 1. Justin McCoy, Chestnut Ridge                 2. Cam Sherlock, Northern Bedford
95 1. Brock Biddle, Central                              2. Morgan Deremer, Chestnut Ridge
100 1. Logan Marko, Ventral                          
105 1. Shane Clark, Everett                              2. Chase Eller, Northern Bedford
115 1. Brenner Jones, Tussey Mountain            2. Cole Lingenfelter, Bedford
125 1. Cameron Norris, Central                       2. Gavin Brick, Hyndman
135 1. Jordon Easter, Bedford                          2. Jason Clark, Everett
160 1. Lee Moskey, Hyndman             2. Jacob Hypes, Claysburg
200 1. Dalton Weyant, Claysburg
13-14
77 1. Mathew Hines, Hollidaysburg                 
82 1. Zachany Baker, Northern Bedford                      
87 1. Jonathan Gabriel, Bedford                       2. Aaron Burkett, Chestnut Ridge
92 1. Tanner Clites, Hyndman               2. Dalton Klotz, Everett
97 1. Ethan Kennedy, Central                           2. Luke Hobson, Chestnut Ridge
102 1. Blake Dunlap, Chestnut Ridge                2. Carter Replogle, Northern Bedford
107 1. Trey Childers, Northern Bedford           2. Mahlon Akers, Everett
112 1. Dalton Long, Hollidaysburg                    2. Ridge Hershberger, Northern Bedfrod
117 1. Jordan Quavello Central                        2. Josh McGill, Chestnut Ridge
124 1. Uriah Costal, Bedford                            2. Ryan Wertz, Bedford
132 1. Ty Bechtel, Northern Bedford                2. Colby Hillegass, Chestnut Ridge
140 1.Wesley Graham, Everett             2. Dakota Brunner, Northern Bedford
147 1.Lucas Kolinchak, Northern Bedford       2. Quinn Barnett, Tussey Mountain
157 1. Mason Guyer, Northern Bedford           2. Takoda Baker, Tussey Mountain
167 1. Conner Buttry, Chestnut Ridge   2. Matt Walter, Claysburg
187 1. Tyler Elder, Claysburg                           2. Jesse Claar, Northern Bedford
212 1. Chase Ott Northern Bedford                 2. Terrell Smith, Chestnut Ridge